Kálvin és a reformáció
2010. októberét írjuk. 493 éve annak, hogy Luther kiszegezte híres 95 tételét a wittenbergi vártemplom kapujára, és mindössze egy év telt el azóta, hogy Kálvin születésének 500. évfordulójáról nagy rendezvények és ünnepségek között megemlékezett a magát reformátusnak valló keresztyénség. A fő kérdés azonban természetesen nem az, hogy milyen (kerek) évfordulóval emlékezhetünk a reformációra vagy az egyháztörténelem más nagy eseményeire. A fő kérdés az, hogy mi vajon milyen „viszonyban” állunk azokkal az igazságokkal, amelyek ezeket az eseményeket előidézték.
Aggeus próféta szavai jutnak eszembe: „Ezt mondja a Seregek Ura: gondoljátok meg jól a ti utaitokat!” (Agg 1,5.7) Ez a reformáció üzenete. Egyre nagyobb elmélyedés abban, amit Isten vár el tőlünk – nemcsak elméletben, hanem leginkább a gyakorlatban. Egyre mélyebb felismerése annak, hogy milyen messze eltér(t) a mi életünk útja Isten útjától. Egyre hálásabb szív, amiért Isten Jézus Krisztusban mégis megoldást kínál bűneinkre, görbe útjaink kiegyenesítésére – és a hálából fakadóan egyre engedelmesebb élet. Vajon a fenti értelemben reformátusok vagyunk-e a hétköznapokban?
Reméljük, hogy mostani számunk cikkei segítenek a hétköznapi reformáció megélésében. Az első, rövidebb írásokon keresztül Kálvin tanít minket a Biblia alapján a keresztyén élet fontos területeiről: a lelki életről, az evangéliumról, a Szentlélekről és Isten dicsőségéről. Ezt követik szokásos rovataink, amelyeket szintén szemlélhetünk „reformátori” nézőpontból. Hiszen legyen szó a panaszkodásról, az egyedülállóságról vagy az időkezelésről, mindegyik cikk felszólít az utaink „meggondolására” és Isten szerint való helyesbítésére.
Természetesen mindeközben a célt se felejtsük szem elől. Életünket azért kell megreformálnunk, hogy Istennel egyre mélyebb kapcsolatban élhessünk, és így egyre jobban gyönyörködjünk abban az Úrban, aki kivont minket a pusztulás gödréből, megtisztított minket bűneink mocskától, és a Krisztus által kapott szépségében és feddhetetlenségében állított az Ő színe elé.
- A reformáció és mi (Szabó Péter András)
- A Reformációról - idézetek
- Egyháztörténelem, reformáció és Kálvin (Tamás Sándor)
- Istennek élni: Kálvin a lelki életről (Iain H. Murray)
- A nagy váltás: Kálvin az evangéliumról (Rick Gamble)
- A Paradicsom Kulcsa: Kálvin, a Szentlélek teológusa (Thabiti M. Anyabwile)
- Isten dicsőségének színpada: Kálvin Isten gondviseléséről és dicsőségéről (David W. Hall)
- Isten Igéje és a szeneskosár
- „A vér jelül lesz néktek” (Demeter Géza)
- „Csak Istenben nyugszik meg lelkem; Tőle van az én szabadulásom.” (Szabó Szabolcs)
- Krisztus tanítványa vagyok
- A református teológia: szövetség-teológia (Richard Pratt Jr.)
- Az egyedülállóság szent hivatása (John Chapman)
- Itt az idő, hogy abbahagyjuk a panaszkodást (Jeremiah Burroughs)
- Az időt jól kezelő szülő és tanár (J. W. Beeke)
- Ellenségeskedések sűrűjében: Kálvin és a libertinusok (W. J. Grier)
- Megtekintésre ajánljuk
- Hírek a missziós mezőkről (Curcubet Gábor)
- Hasznos igei segédlet a mindennapokra
Hogyan nyerhetsz üdvösséget?
"Higgy az Úr Jézus Krisztusban, és üdvözülsz mind te, mind a te házadnépe!" ApCsel. 16:31
Új könyv
R. C. Sproul
Megbízhatunk-e a Bibliában?